VYJEDNÁVACÍ HRY KOLEM NÁS 1

3. 11. 2016

Situace – zpráva z tisku: Až budu mít čas, začnu psát paměti, říká exsenátor Zdeněk Škromach. V rozhovoru mimo jiné říká:

  • Beru to tak, že začínám od nuly
  • Počkám několik týdnů
  • Spíš budu hledat uplatnění v privátní sféře
  • Jsem řadovým členem ČSSD
  • Dvacet roků jsem musel dělat kompromisy a ústupky. Teď mohu být otevřenější
  • Rozhodně ale nekončím
  • Až budu mít čas, začnu psát své paměti a vím toho hodně. Zatím na to nemám čas, ale kdybych našel nějaké nakladatelství a někoho, kdo by mi s tím pomohl, nebránil bych se tomu.

(zdroj: idnes.cz)

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Na našich kurzech učíme, že jeden z klíčových faktorů, který ovlivňuje sílu vyjednávacích stran, je BATNA. Tedy Best Alternative to a Negotiated Agreement. Jinými slovy: můj záložní plán, pro případ nedohody. Můžeme to klidně nazývat plán B (nebo i C, D…). Čím lepší BATNU mám, tím silnější mám pozici při vyjednávání. Obecně se doporučuje utajit svoji BATNU. To ovšem neplatí pro situace, kdy si myslíme, že je třeba druhé straně sdělit, že náš plán B je silný a měl by ji proto pohnout k ústupkům.

Zároveň doporučujeme dobře naslouchat druhé straně a vnímat signály, které druhá strana vysílá a hledat v nich příležitosti pro vzájemně výhodnou dohodu.

Jak bychom tedy mohli rozumět vyjádřením pana Škromacha?

Beru to tak, že začínám od nuly = Co bylo, bylo. Staré dohody neplatí. Jsem připraven jednat o nových nabídkách za nové situace.

Počkám několik týdnů = Chvíli to vydržím, ale moc času vám nedávám. Nechci žít dlouho v nejistotě.

Spíš budu hledat uplatnění v soukromé sféře = Vzkazuji soukromým firmám, že jsem připraven na jejich nabídky.

Jsem řadovým členem ČSSD = Vzkazuji ČSSD, že si svou budoucnost dovedu představit ve spojení s ní.

Dvacet roků jsem musel dělat kompromisy a ústupky. Teď mohu být otevřenější = 20 let jsme měli dohodu a ta nyní padla, protože jste mě nedostali do senátu. Vždy jsem byl poslušný a loajální, ale teď už takový být nemusím. Mohl bych říci věci, které by se spoustě straníků nemusely líbit. (Pozn. Taková vyjádření by někdo mohl vnímat jako výhružku. Hranice mezi BATNOU a výhružkou může být někdy tenká.)

Rozhodně ale nekončím = Pokud si někdo myslí, že jsem odepsaný, tak se mýlí. Jsem tady a musíte se mnou počítat.

Až budu mít čas, začnu psát své paměti a vím toho hodně. Zatím na to nemám čas, ale kdybych našel nějaké nakladatelství a někoho, kdo by mi s tím pomohl, nebránil bych se tomu. = Jasně vyjádřená BATNA a zároveň naznačený prostor pro dohodu. Mým plánem B je napsání pamětí, které by se spoustě lidí nemusely líbit („vím toho hodně“). Je to výzva různým byznysovým skupinám, aby udělaly nabídku („kdybych našel nějaké nakladatelství/někoho, kdo by mi s tím pomohl“). Jestli mi ale ČSSD nabídne jinou práci, která bude konkurenceschopná k psaní pamětí, tak si na jejich napsání čas nenajdu („až budu mít čas“).

07.10.2016 09:50

Situace – zpráva z tisku:

Severní Korea podnikla v pátek už pátou jadernou zkoušku. Podle zahraničních expertů jde o dosud nejsilnější jadernou zkoušku, která dosáhla asi dvojnásobku intenzity zatím posledního pokusu z letošního ledna. Rusko na severokorejský jaderný test zareagovalo smířlivěji než další země. Šéf branného výboru Státní dumy Vladimir Komojedov navrhl přijmout KLDR do „jaderného klubu” a nejmenovaný zdroj z ministerstva zahraničí agentuře Interfax řekl, že se sankce proti Pchjongjangu míjejí účinkem. Americký prezident Barack Obama už reagoval prohlášením, že USA Severní Koreu do jaderného klubu nepřijmou. (zdroj: novinky.cz)

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Severní Korea používá vyjednávací strategii, která je často hnusná a neetická. Říká se jí „Hotová věc“. Vyjednavač udělá něco, co se nedá vzít zpátky (nebo to tak vypadá) a následně se pro takový čin snaží získat od protistrany souhlas nebo dodatečné oprávnění. (Vzpomeňte na vykácené stromy při stavbě některých prodejen maloobchodního řetězce nebo na černé stavby, které se snaží majitelé dodatečně legitimizovat).

Rusko naopak přišlo se strategií, zvanou někdy „Leklá ryba“. Položilo na stůl požadavek, který je pro ostatní naprosto nepřijatelný.

USA do vyjednávací hry přišlo s kategorickým prohlášením, které zdánlivě vylučuje jakoukoliv možnost vyjednávání.

Zamyslete se nad tím, jaké jsou možnosti postupu v podobných situacích. Jak byste na podobné taktiky reagovali? Setkáváte se s podobnými taktikami ve vaší práci? Chcete je umět efektivně řešit? Rádi s vámi budeme diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc?

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zhuštěný pro potřeby tohoto článku.